Sıkça Sorulan Sorular

 

Bu Gördüğüm Resimdekinin Aynısı mı Gider?
Sitedeki Rize içi ürünlerinin tamamı kendi urun resimlerimizdir. Gördüğünüz ürünün aynısı teslim edilir. Diğer şehirlere ve diğer ülkelere gönderilen ürünlerin stok durumuna bağlı olarak aynısının yada benzerinin hazırlanmasına özen gösterilir. 

Beğendiğim Ürünün Rengini Değiştirebilir miyim ?
Stoklarımızda bulunması durumunda, beğendiğiniz ürünün rengini değiştirebilirsiniz. Siparişiniz öncesinde bize ulaşıp, ilgili yan malzemenin yada çiçeğin renginin stoklarda mevcut olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bunun için ekstra ücret alınmamaktadır.

Verdiğim Sipariş Bilgilerini Nasıl Kontrol Edebilirim ?
Verdiğiniz sipariş bilgilerini sipariş onay sayfamızda görüntülenmektedir ve ayrıca e-posta adresinize sipariş detaylarınız gönderilmektedir.

Verdiğim Sipariş Bilgilerini Nasıl Değiştirebilirim ?
Bizi telefonla arayabilir veya e-posta gönderebilirsiniz.

Ödemelerimi Nasıl Yapacağım ?
Ödemelerinizi kredi kartı (Master veya Visa) veya havale/eft ile yapabilirsiniz. Ayrıntılar için "Ödeme Bilgileri" linkini tıklayınız.

Yol Ücreti Ödemem Gerekiyor mu ?
Rize içi ücretsiz servis, ilçelere olan siparişlerinizde ekstra yol ücreti almamaktayız. Ancak ilçelere belirtilen fiyatlar sadece merkezlere olan fiyatlarıdır, buraya bağlı bulunan köylere dağıtım yapılırken mesafeye göre yol ücreti alınmaktadır, yol ücretleri verilen yerle irtibat sağlayarak mesafe ye göre yol ücreti tespit edilecektir. Ayrıca firmamız dağıtımı yapılamayacak olan bölgelere çiçek siparişini göndermeme hakkına sahiptir, bu durumlarda mutlaka müşteriye bilgi verilmektedir.

Alıcı Adreste Bulunamazsa Ne Yapıyorsunuz?
Yerlerinde bulunamayan alıcıların çiçekleri evlerde yan komşu daireye veya apartman görevlisine, sitelerde güvenlik görevlilerine, iş yerlerinde bölüm arkadaşlarına, hastane ve otellerde ise resepsiyon görevlilerine, askeri hastanelerde ve kurumlarda nöbetçi subaylar veya erlere isim soyadı alınarak teslim edilir.

Teslimattan Önce Alıcıyı Arıyor musunuz?
Aksi belirtilmedikçe aramıyoruz. Eğer adreste bulunamaz ya da yanlış adres verilmesi durumunda teslimatı gerçekleştirmek için alıcıyı arıyoruz.

Siparişim İstediğim Tarih ve Saatte Gider mi ?
Siparişiniz istediğiniz tarih ve saate gider. Düğün ve Cenaze gibi saate bağlı teslimatlarda gerçekleştirmekteyiz bu gibi durumlarda uygun teslimat tipini seçip tam saatini vermeniz gerekmektedir. Ancak belirtilen teslim saatlerinde hava şartları, trafik, arızalar, yol çalışmaları ve beklenmeyen araç arızalarından kaynaklanacak sorunlarla ilgili gecikmelerden dolayı teslimat şartlarındaki zaman değişebilmektedir.

Alıcı Siparişin Kimden Geldiğini Bilmeden Sipariş Verebilir miyim ?
Gönderen belli olmadan çiçek siparişi verebilirsiniz. Bunun için sipariş formundaki "Adım Alıcıdan Gizlensin" kutucuğunu işaretleyiniz. Koşullar için "Teslimat Şartları" bölümünü okuyunuz.

Alıcı Çiçeği Kabul Etmezse Ne Olur?
Alıcı çiçeği kabul etmezse çiçek firmaya geri getirilir. Gönderen 1 hafta içerisinde firmamızdan alabilir ya da ekstra nakliye ücreti ödeyerek başka bir adrese gönderebilir. Para iadesi mümkün değildir.

Siparişimin Teslim Edildiğini Nasıl Öğrenebilirim?
Sipariş Takibi bölümünden öğrenebilirsiniz, ayrıca teslim edildiğinde e-posta adresinize bilgi gönderilir veya GSM bölümüne girdiğiniz bilgilerle teslim edildiğinde cep telefonunuza mesaj gelir. Teslim bilgisi Rize siparişlerinizde hemen, yurt içi siparişlerinizde 1 gün içinde iletilir. Yurt dışı siparişlerinizde teslim bilgisi ek ücrete tabidir. 

İstek ve sorularınız için: rize.yildizcicekcilik@hotmail.com